bannar

Bellur Krishanamachar Sundararaja Iyengar

Bellur Krishanamachar Sundararaja Iyengar

Bellur Krishanamachar Sundararaja Iyengar

"Celem praktyki jogi jest przezwyciężenie ograniczeń ciała.Joga uczy nas, że celem życia każdegojest podjęcie wewnętrznej podróży do duszy.Joga kieruje nas ku obu celomi dostarcza środków, aby


 

 

Bellur Krishanamachar Sundararaja Iyengar urodził się w 1918r. w wiosce Bellur, na południu Indii w biednej rodzinie i bardzo trudnych okolicznościach. Matka umarła zaraz po porodzie, ojciec opuścił młodego Iyengara w wieku 9 lat. W dzieciństwie przeszedł wiele chorób, w tym malarię, gruźlicę, tyfus oraz niedożywienie. Jako nastolatek rozpoczął naukę jogi pod skrzydłami swojego szwagra Krishnamacharii, cenionego w Indiach nauczyciela jogi. Doświadczenie  Iyengara w praktyce i nauce jogi to ponad 70 lat.

Iyengar rozwijał nauki u swojego mistrza i stał się twórcą metody polegającej na starannym i skrupulatnym układaniu ciała w asanach. Do swojej metody wprowadził różnorakie pomoce, m. in. koce, wałki, ławki, maty, paski za pomocą których ćwiczenia stały się bardziej stabilne, dokładne oraz szeroko dostępne dla osób w każdym wieku i na różnym etapie zaawansowania sprawności fizycznej.

Iyengar skupił się na pracy nad asaną i pranajamą, dwoma głównymi stopniami jogi. Twierdził, że dla współczesnego człowieka stanowi ona zadziwiający i bezkonkurencyjny sposób w dążeniu do osiągnięcia spokoju umysłu. Jego praktyka dowiodła, że zbalansowanie symetrii ciała jest rzeczą fundamentalną.

W swoim nauczaniu kładł szczególny nacisk na precyzję w wykonywaniu wszelkich ćwiczeń. Tylko dzięki niej możliwe było uzyskanie postępu w pracy nad blokadą mięśni i stawów, a prawidłowość wykonywania miała odzwierciedlenie w stabilności, zdrowiu i lekkości ducha.

Opanowanie technik asan dawało możliwość praktyk pranajamy, która odpowiada za uspokojenie i wzmocnienie umysłu.

W latach 60. zaczął publikować teksty na temat techniki i filozofii jogi, dzisiaj uznawane jako klasyki. W 1975 założył Ramamani Iyengar Memorial Yoga  Institute w Punie, gdzie nauczał przez kolejne 10 lat. W 1991 roku otrzymał wysokie odznaczenie indyjskie - Padma Shri, zaś w 2002 roku - Padma Bhushan, a 12 lat póżniej Padma Vibhushan. W 1984 oficjalnie zrezygnował z nauczania, choć nadal uczestniczył w specjalnych seminariach, wydarzeniach. Jego ostatnie dzieło to „Joga: droga do pełnego zdrowia”, 2001.  

Jego nauka znajduje uznanie milionów ludzi na całym świecie. Jako nauczyciel udzielał lekcji jogi Jiddu Krischnamurtiemu, Aldousowi Huxleyowi, królowej Belgii Elżbiecie i słynnemu skrzypkowi Yehudi Menuhinowi. Uczniowie Iyengara bardzo często nazywali go Guruji, co oznacza - nauczyciel, który rozświetla uczniom mrok duchowych wątpliwości. Określenie to doskonale ujmuje czystość i prostotę jogi.  BKS Iyengar uważany jest za najwybitniejszy autorytet hatha-jogi naszych czasów.

Iyengar opuścił swoje ciało fizyczne 20 sierpnia 2014 roku.

 

 

B.K.S. Iyengar jest autorem klasycznych podręczników do nauki asan i pranajam. Polskie wydania:

  • B.K.S Iyengar: Joga. Wyd. 1. Warszawa: PWN, 1990. (Light on Yoga) (późniejsze wyd. pt.Światło jogi)
  • Pranajama (Light on Pranayama)
  • Drzewo jogi (The Tree of Yoga)
  • Album o jodze pojmowanej jako sztuka (The Art of Yoga)
  • Joga światłem życia, Wyd. Galaktyka

 

 

Ciało jest twoją świątynią duszy.
Utrzymuj je w czystości.

BKS Iyengar

 

 

 

Źródło:

 www.jogazdrowia.pl

Autobiorafia BKS Iyengara

Wikipedia